Charakterystyka i właściwości płyt OSB

Sewd Aktualności 0 48
Charakterystyka i właściwości płyt OSB

Jednym z najpopularniejszych drewnopochodnych materiałów budowlanych o szerokim zastosowaniu są obecnie płyty OSB. Skrót w ich nazwie to rozwinięcie angielskiego oriented strand board, co możemy przetłumaczyć na płyty o wiórach orientowanych. W naszym wpisie przyjrzymy się bliżej charakterystyce płyt OSB, tłumacząc m.in. układ wiórów i omówimy ich właściwości, nawiązując do tematu zastosowania w praktyce.

Produkcja płyt OSB i ich charakterystyka

Omawiany materiał to płyty jednowarstwowe lub wielowarstwowe, przy czym drugi wariant jest popularniejszy ze względu na szerokie zastosowanie. Warstwy płyty OSB składają się z długich i wysmukłych wiórów drewna, które pozyskiwane są przez skrawanie wzdłuż przebiegu włókien. Do ich produkcji wykorzystuje się pierwotne, okorowane drewno, najczęściej iglaste, miękkie, jak świerk, sosna i jodła. Wykorzystanie tego typu drewna zapewnia większą spójność warstw płyt. W przypadku płyty wielowarstwowej włókna w zewnętrznych warstwach są zorientowane w kierunku tzw. większej osi płyty. Minimum 70% wiórów musi mieć taką orientację, inaczej płyt nie nazywamy OSB. Spoiwa wykorzystywane do łączenia wiórów są różne żywice syntetyczne.

Właściwości płyt OSB i ich zastosowanie

Właściwości płyt OSB możemy poznać, analizując deklarację właściwości użytkowych konkretnego produktu. Znajdziemy tam m.in. wytrzymałość na zginanie, moduł sprężystości, czy trwałość (odporność na wilgoć w MPa, spęcznienie na grubość w %). Według ogólnego podziału pod względem zastosowania wyróżniamy: płyty ogólnego zastosowania do użytkowania w warunkach suchych, płyty nośne (warunki suche), płyty nośne (warunki wilgotne), płyty o podwyższonej zdolności przenoszenia obciążeń (warunki wilgotne) oraz płyty nośne trudnozapalne. Nie bez powodu więc zastosowanie płyt OSB jest bardzo szerokie – od układania szalunków, przez budowanie elementów konstrukcyjnych i tworzenie okładzin podłogowych na legarach, po zabudowy oraz wykończenia skosów na poddaszach. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło