Czy pellet to ekologiczny materiał opałowy?

Sewd Aktualności 0 147
Czy pellet to ekologiczny materiał opałowy?

Temat materiałów opałowych jest obecnie bardzo popularny nie tylko w zimnych sezonach grzewczych ze względu na światową i krajową sytuację. Trzeba przy tym zaznaczyć, że szukamy alternatyw dla węgla kamiennego nie tylko ze względu na rosnącą cenę: staramy się być eko, bo widzimy, że to się nam opłaca. Jednym z ekologicznych materiałów opałowych jest niepozorny pellet. Przyjrzyjmy się temu niepozornemu, a jednak skutecznemu opałowi.

Czym właściwie jest pellet?

Pellet to granulat opałowy, który powstaje w wyniku prasowania i wyciskania biomasy. W języku angielskim słowo „pellet” oznacza ścinki, granulki, śrut, stąd nazwa materiału. Najpopularniejszy rodzaj produktu to pellet drzewny, produkowany z przeróżnych resztek drzewnych. Rzadziej produkujemy też pellet słomiany i słonecznikowy. Jeśli chodzi o formę, paliwo najczęściej wytwarza się w formie malutkich wałeczków o średnicy od kilku, do kilkunastu milimetrów.

Dlaczego pellet jest ekologiczny?

Pellet bez wątpienia możemy nazwać ekologicznym materiałem opałowym ze względu na skład, samą ideę i technikę produkcji, ale nie tylko. Jak już wspomnieliśmy, pellet drzewny powstaje z resztek – głównie wiórów i trocin, których pewnie nie wykorzystalibyśmy w całości, gdyby nie koncepcja produkcji opału z odpadów właśnie. Drobiny spajamy w granulat na specjalnych liniach produkcyjnych, które pozwalają maksymalnie zużyć materiał. Pellet jest też ekologiczny ze względu na niemalże zerową emisję CO2 do środowiska podczas spalania. Ze spalonego pelletu pozostaje niewiele popiołu. Jest czystym materiałem (dosłownie), a to też jest przecież eko! Jak bardzo czysty jest pellet potwierdza np. inne zastosowanie materiału jako ściółki dla zwierząt. Warto przy tym zaznaczyć, że pellet nie wywołuje u zwierząt alergii. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło