Czym są i do czego służą kantówki?

Sewd Aktualności 0 333
Czym są i do czego służą kantówki?

Z uwagi na właściwości wytrzymałościowe drewna oraz stosunkowo niską masę, często jest ono używane do wznoszenia różnego rodzaju konstrukcji oraz wykonywania elementów wyposażenia od mebli po obiekty małej architektury. Nierzadko z drewna korzysta się także jako materiału pomocniczego podczas prac budowlanych, choćby w czasie ustawiania szalunków. Jedną z form, w której drewno cieszy się największą popularnością w tych obszarach, jest tzw. kantówka. W Gorzowie Wielkopolskim szeroki jej wybór można znaleźć w ofercie firmy SEWD. Przekonajmy się, czym jest kantówka i jak można jej użyć.

Kantówka – co to takiego?

Drewno jest używane w postaci różnych wyrobów pozyskiwanych podczas przerabiania w tartaku surowych pni. Może ono być przecierane na tzw. tarcicę, a także cięte na gotowe do użycia elementy takie jak choćby deski albo belki. Jedną z form, które cechują się dobrą wytrzymałością na obciążenie, jest pozyskiwana w wyniku obróbki tartacznej kantówka, znana także jako krawędziak. Charakteryzuje się ona kwadratowym przekrojem, który sprawia, że ma ona jednakową odporność na obciążenia niezależnie od tego, do jakiej z powierzchni bocznych zostanie przyłożona siła, co sprawia, że gwarantuje dużą wszechstronność, jeśli chodzi o możliwe zastosowania. Kantówka jest poddawana struganiu, dzięki czemu jej wymiary są identyczne na całej długości, a powierzchnie pozostają w stosunku do siebie pod kątem 90°.

Gdzie wykorzystuje się kantówkę?

Kantówka jest używana w zastosowaniach budowlanych, gdzie wykonuje się z niej różnego rodzaju podpory, a także tworzy szkielety rozmaitych konstrukcji. Można ją stosować do łączenia desek szalunków, daszków i rozmaitych osłon. Jest także materiałem do budowy zadaszeń, szop oraz elementów więźby dachowej, a ponadto schodów i poręczy. Jest potrzebna również jako materiał dla stolarzy, którzy wykonują z niej ramy mebli. Kantówka może pochodzić z różnych gatunków drewna. Ze względu na dobry stosunek wytrzymałości do ceny największą popularnością cieszy się kantówka sosnowa i świerkowa.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło