Do czego wykorzystywana jest podbitka sosnowa?

Sewd Aktualności 0 164
Do czego wykorzystywana jest podbitka sosnowa?

Podbitka, inaczej podsufitka, to widoczny od spodu okapu element wykończenia połaci dachowej. Nie jest elementem konstrukcyjnym i niezbędnym, ale stanowi praktyczną ochronę więźby, krokwi, wiązarów. Stanowi osłonę przed nadmiernym nasłonecznieniem i chroni dach przed owadami oraz ptakami, które chętnie budują gniazda między elementami konstrukcyjnymi dachu. Do wykonania podbitki najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe i świerkowe.

Estetyczne wykończenie dachu

Podbitka wykonana z wysokiej klasy drewna stanowi estetyczne wykończenie dachu. Zasłania elementy konstrukcyjne i tak jak wspomnieliśmy we wstępie, stanowi osłonę przed nadmiernym nasłonecznieniem, a także ochronę przed innymi warunkami atmosferycznymi, przed deszczem nawiewanym przez wiatr, przed wilgocią. Tego rodzaju osłona przeciwwilgociowa chroni konstrukcję dachu przed grzybem.

Izolacja termiczna i wentylacyjna

Podbitka jest również izolacją termiczną i wentylacyjną, tzn. ogranicza nadmierny przepływ powietrza do wnętrza dachu. Powinna być jednak wykonana w taki sposób, by wlot powietrza do pokrycia był możliwy. Podbitka sosnowa lub świerkowa wykonana z desek, które są wyprofilowane podobnie do paneli, chroni przed nadmierną utratą ciepła, przy czym nie stanowi ścisłej (dosłownie) termoizolacji.

Jak dobieramy podbitkę? - Drewno zabezpieczone i wykończone bejcami lub lakierami

Drewnianą podbitkę możemy z powodzeniem dopasować kolorystycznie do stolarki okiennej lub innych elementów wykończeniowych budynku. Drewno można zabezpieczyć bejcami, czyli impregnatami, które służą do barwienia drewna przy zachowaniu widocznych słojów. Inny produkt przeznaczony do ochrony drewna i nadania mu koloru to lakier wodny lub lakier rozpuszczalnikowy. Jeszcze jeden wariant to zastosowanie lakierobejcy, produktu o właściwościach lakierów, ale z dodatkiem pigmentów. Lepszym wyborem do zabezpieczania drewna na zewnątrz jest jednak bejca lub lakier, bardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło