Listwy jako ważne elementy wykończenia podłogi

Sewd Aktualności 0 345
Listwy jako ważne elementy wykończenia podłogi

Jednym z istotnych elementów wykończenia wnętrz są listwy przypodłogowe, które produkowane są z różnych materiałów – najczęściej z drewna i tworzyw sztucznych, jak PCV lub MDF. Główne zadanie list listw to zamaskowanie dylatacji powstałych po położeniu podłogi, a ścianą. Listwy mogą też maskować kable elektryczne. Listwy stanowią też ochronę ścian przed zabrudzeniami.

Jakie podłogi wykańczamy listwami?

Listwy przypodłogowe, które stanowią osłonę szczeliny dylatacyjnej między ścianą i posadzką, mogą służyć do wykończenia podłogi z różnych materiałów. To podłogi drewniane, z paneli produkowanych z różnych tworzyw sztucznych, czy wykładziny dywanowe, rzadziej podłogi z płytek ceramicznych, kafelek. Listwy przypodłogowe mają być funkcjonalne i estetyczne, dlatego dobieramy je zgodnie z naszym gustem. Wybieramy materiał, kolor, kształt, ewentualne zdobienia, a także dodatkowe elementy, które służą do wykończenia całości.

Jakie listwy przypodłogowe wybieramy najczęściej?

Najczęściej wybierane listwy przypodłogowe to dziś listwy maskujące MDF w kolorze białym. MDF to płyty pilśniowe z drewnianych włókien, które mogą być wykończone na wiele sposobów. Listwy mogą być lakierowane, laminowane lub fornirowane. Najpopularniejsze są listwy w kolorze białym, które pasują do różnych wnętrz, do różnych materiałów podłogowych, do ścian w różnych barwach. Mogą być proste, minimalistyczne lub zdobione, np. frezowaniem, o różnych przekrojach, z otworami od wewnątrz, w których można poprowadzić kable wzdłuż ściany.

Dodatkowe elementy do listew przypodłogowych

Dodatkowe elementy, które służą do wykańczania podłóg listwami, to wszelkiego rodzaju łączniki. Mogą to być proste łączniki, które scalają listwy na długości ściany lub narożniki. To narożniki zewnętrzne i wewnętrzne, również produkowane z różnych materiałów, przy czym najczęściej to elementy z PCV. Kupimy także tzw. zatyczki, elementy wykończeniowe, którymi zakańczamy listwy przede wszystkim przy otworach drzwiowych. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło