Na co zwrócić uwagę, wybierając ziemię do iglaków?

Sewd Aktualności 0 134
Na co zwrócić uwagę, wybierając ziemię do iglaków?

Iglaki to rośliny, które są chętnie wybierane do przydomowych ogrodów, ponieważ gwarantują zieleń i efektowny wygląd przez cały rok, sprawdzając się zarówno jako atrakcyjne solitery, jak i część żywopłotu czy element większej kompozycji np. stanowiąc tło dla kwiatów lub bylin. Nie można jednak zapomnieć, że mają one dość specyficzne potrzeby, zarówno jeżeli chodzi o strukturę gleby, w której ukorzeniają się dość płytko, lecz na sporej powierzchni, jak i zawartość podstawowych składników pokarmowych. Przed ich sadzeniem należy więc zadbać o dopasowaną do nich ziemię ogrodową. W Gorzowie Wielkopolskim można ją znaleźć w ofercie firmy SEWD. Przyjrzyjmy się bliżej jaki jej rodzaj należy zastosować.

Jakie podłoże należy zastosować do iglaków?

Iglaki to bardzo duża grupa roślin o rozmaitych wymaganiach co do stanowiska, na jakim będą uprawiane, jeżeli chodzi o poziom nasłonecznienia i nawodnienia czy osłony przed wiatrem, a także skład podłoża. W większości przypadków optymalnym wyborem okaże się ziemi o znacznej kwasowości, mieszcząca się w przedziale od 5,5 do 7,0 pH. Trzeba jednak mieć na uwadze, że niektóre rośliny tego rodzaju – np. część sosen, jodeł i świerków – będą preferowały odczyn lekko kwaśny tj. z pH od 4,5 do 5,0 albo wręcz zbliżony do zasadowego. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto więc upewnić się, jakie są potrzeby w tym obszarze. Nie można też zapominać o podaży makro- i mikroelementów. Poza zawartością azotu, fosforu i potasu niezbędna stanie się też właściwa ilość molibdenu, miedzi, żelaza, siarki, cynku oraz boru. Dobrym rozwiązaniem okaże się też wzbogacanie gleby nawozami organicznymi – kompostem albo obornikiem, jeżeli jest on dostępny.

Czy warto kupować ziemię do iglaków?

Zakup gotowego podłoża do roślin iglastych to najwygodniejsze, a zarazem skuteczne rozwiązanie. Pozwoli na dobre przygotowanie stanowiska przed posadzeniem roślin, a odpowiednio skomponowana mieszanka będzie dostarczać wszystkich potrzebnych do wzrostu substancji oraz pomoże w stawianiu czoła mikroorganizmom chorobotwórczym i szkodnikom.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło