Najważniejsze parametry drewna budowlanego

Sewd Aktualności 0 136
Najważniejsze parametry drewna budowlanego

Drewno od lat cieszy się wielką popularnością jako materiał budowlany. Stosuje się je zarówno do tworzenia konstrukcji dachowych, jak i szkieletowych. Żeby drewno nadawało się na element budowy musi spełniać odpowiednie warunki. Dlatego też wybierając materiał konstrukcyjny, należy zwrócić uwagę na jego parametry. Dzięki temu zyska się pewność, że budowla będzie trwała i odporna na różnego rodzaju czynniki.

Parametry, na które należy zwrócić uwagę kupując drewno budowlane

Wybór drewna budowlanego, powinien być uzależniony od jego zastosowania i parametrów podanych w projekcie budowli. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na: wilgotność, odporność, wytrzymałość, impregnację i występujące wady. Drewno stosowane do konstrukcji budowlanych musi wyznaczać się wysoką jakością. Dlatego nie mogą występować w nich takie wady jak sęki przechodzące, pęknięcia, skręt włókien, zakorek, zgnilizna, czy huba. 

Odpowiedni poziom wilgotności, nie powinien przekraczać 20%. Żeby drewno było trwałe i odporne na warunki atmosferyczne i temperatury, należy je odpowiednio przechowywać i impregnować. W miejscu, gdzie trzymany jest materiał budowlany, nie powinny znajdować się żadne źródła wilgoci. Drewno, powinno być umieszczone na legarach, a nie znajdować się bezpośrednio na ziemi. Materiał zabezpiecza się poprzez malowanie lub zanurzenie w impregnacie. 

Najlepsze drewno budowlane pochodzi z gatunków drzew iglastych. Szczególnie często wykorzystuje się do tego świerka i sosnę. Natomiast drewno modrzewiowe, wykazuje się największą trwałością, wśród rodzimych gatunków. Jednak materiał z drzew liściastych również znajduje zastosowanie w budownictwie, szczególnie z dębu lub buka. Drewno musi zostać poddane odpowiedniej obróbce i zabezpieczeniom, zgodnie z jego przyszłym zastosowaniem.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło