Różnice między węglem a brykietem

Sewd Aktualności 0 557
Różnice między węglem a brykietem

Jeszcze całkiem niedawno przynajmniej na Śląsku w naszym kraju nikt nie zastanawiałby się nad tym, jaki wybrać opał do pieca na paliwa stałe, który ogrzewa dom lub inny budynek. Braliśmy pod uwagę wartość opałową i na podstawie prostych kalkulacji dochodziliśmy do wniosku, że węgiel kamienny i jego pochodne wychodzą cenowo najkorzystniej. Dziś węgiel w Polsce nie jest już tak pewnym towarem, dlatego szukamy alternatyw. Jak wypada tutaj brykiet?

Brykiet jako alternatywa dla węgla kamiennego

Wróćmy raz jeszcze do nieodległej przeszłości. Niedawno „alternatywami” w kontekście ogrzewania domu były panele fotowoltaiczne, czy powietrzno-wodne i gruntowe pompy ciepła oraz inne innowacyjne rozwiązania. Dziś alternatywy pojawiające się w dyskusjach na temat innych opcji w ogrzewaniu to możliwości zastąpienia węgla kamiennego innymi paliwami stałymi. Jedną z takich alternatyw jest brykiet drzewny, który może być stosowany w piecach centralnego ogrzewania, ale też w piecach kaflowych, kąpielowych, piecach w ciągłym ruchu, czy w otwartych kominkach.

Zalety stosowania brykietu

Nie będziemy pisać o cenach brykietu i porównywać ich z cenami węgla kamiennego, bo te drugie są dziś wyjątkowo niepewne. Podkreślimy pozytywną charakterystykę brykietu jako materiału opałowego, wymieniając zalety. Przykładowy brykiet-kostka RUF to opał z czystego drewna iglastego – to materiał ekologiczny. Ze spalonego brykietu uzyskujemy nawet mniej niż 5% popiołu, który w dodatku jest na tyle bezpieczny, a wręcz przyjazny dla środowiska, że nadaje się znakomicie do użyźniania ogrodów. Brykiet drzewny w postaci tzw. kostek, a właściwie sztabek o kształcie prostopadłościanów, można bardzo łatwo, wygodnie składować – to wyjątkowo estetyczny opał. Można go kupić w praktycznych zgrzewkach. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło