Łaty / Kontrłaty

Proponujemy Państwu impregnowane łaty oraz kontrłaty z drewna sosnowego, które są niezbędnymi elementami przy konstrukcjach dachów spadowych i budowie domów. Dostępne w różnych rozmiarach, wyróżniają się właściwościami cennymi podczas prac budowlanych.

Zastosowanie kontrłat

Kontrłaty sosnowe są montowane na folię izolacyjną, uprzednio położoną na dachu. Zadaniem konstrukcji z drewna jest utworzenie powierzchni wentylacyjnej między folią a ułożoną dachówką. Dzięki temu możliwy jest swobodny przelot powietrza. Zapobiega to również powstawaniu się wilgoci, chroniąc w ten sposób więźbę dachową Swoim kształtem przypominają nieco kantówki, które także posiadamy w ofercie. Kontrłaty tworzą podstawę konstrukcji ołatowania. Ułatwiają efektywniejszy, a także stabilniejszy montaż folii termoizolacyjnej na dachu. Umożliwiają również wyrównanie wszelkich uskoków na dachach spadowych, gdyż z ich pomocą łatwiej je wypoziomować.

Różnice między łatami a kontrłatami sosnowymi

Wspólnie łaty i kontrłaty tworzą ołatowanie, czyli niezastąpioną wentylację oraz postawę w poszyciu dachowymi. Głównymi wyróżnikami pomiędzy nimi są natomiast: kształt, zastosowanie i wielkość.

Kontrłaty sosnowe są montowane pionowo wzdłuż dachu. Z kolei łaty układa się na powstałym deskowaniu. Konieczne jest tu zachowanie właściwych odległości. O to, co ile należy montować oba elementy, zazwyczaj z góry określa architekt. Należy przestrzegać wytycznych, aby prawidłowo wykonać pokrycie dachowe.

Kontrałata sosnowa charakteryzuje się zazwyczaj wymiarami 2,5 x 5 cm, zaś wielkość łat zależy od:

  • typu i ciężkości wybranego pokrycia dachowego,
  • kąta, pod jakim nachylony jest dach,
  • lokalizacji krytego budynku i warunków atmosferycznych, które tam panują.

Filtry aktywne

  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło