Czy brykiet to dobry materiał opałowy?

Sewd Aktualności 0 238
Czy brykiet to dobry materiał opałowy?

Wybór materiału opałowego nie jest prosty. Rosnące ceny węgla oraz chęć stosowania ekologicznych rozwiązań sprawiają, że właściciele wielu gospodarstw domowych poszukują dla niego alternatyw. Wśród materiałów opałowych coraz większą popularnością cieszą się biopaliwa. Mowa tutaj przede wszystkim o brykiecie. Dziś omówimy, czym jest brykiet, czy jest wydajnym materiałem opałowym, jak wpływa na środowisko naturalne oraz czy warto go stosować.

Co to jest brykiet? 

Wykorzystanie biopaliw jako materiał opałowy coraz bardziej zyskuje na popularności z uwagi na szkodliwość węgla czy innych surowców dla środowiska naturalnego. Jednym z biopaliw jest omawiany brykiet. Powstaje z rozdrobnionych odpadów drzewnych. Są to na przykład ubytki tartaczne, które kiedyś ulegały utylizacji.

Zawartość brykietu to w większości trociny drzew liściastych (drzewa iglaste stanowią zwykle około 10% jego składu z uwagi na dużą zawartość żywicy, która osłabia moc grzewczą). Warto również zwrócić uwagę na wysoką zawartość opałową brykietu, która znajduje się na poziomie 19 kJ/kg (ciepło spalania utrzymuje się natomiast na poziomie 20 tysięcy kJ/kg). W praktyce oznacza to, że brykiet spala się stopniowo, więc jest bardzo wydajny.

Jakie są zalety brykietu i dlaczego warto go używać? 

Wyróżnić możemy wiele zalet brykietu. Ten materiał opałowy oprócz dużej wydajności wyróżnia się też łatwością w transporcie i magazynowaniu, ponieważ jest tworzony w formie cegiełek. Co ważne, jego zastosowanie jest uniwersalne – może być stosowany nie tylko w piecach, ale również do ogrzewania domu za pomocą kominka oraz do rozpalania grilla. Dla właścicieli gospodarstw domowych istotnym kryterium podczas wyboru opału z pewnością jest cena.

Brykiet z biomasy jest zdecydowanie tańszy niż inne źródła energii. Warto również zwrócić uwagę na wspomnianą wcześniej kwestię ekologii. Brykiet jest zaliczany do biopaliw, ponieważ jest wytwarzany z odpadów drzewnych. Dodatkowo podczas spalania wytwarza niewiele sadzy, dymu oraz osadów. Należy podkreślić, że stosowanie brykietu zamiast innych materiałów opałowych gwarantuje również, że gospodarstwo domowe nie emituje do środowiska szkodliwych chemikaliów czy gazów.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło