Zalety pelletu - jak wybrać dobry pellet?

Sewd Aktualności 0 452
Zalety pelletu - jak wybrać dobry pellet?

Utrzymanie wewnątrz budynku odpowiedniej temperatury podczas jesiennych, zimowych oraz wiosennych chłodów wymaga korzystania z wydajnego i łatwego w użytkowaniu źródła ciepła. Wśród popularniejszych urządzeń grzewczych znajdują się kotły centralnego ogrzewania, które mogą być zasilane paliwami stałymi, a zwłaszcza ekologicznym drewnem lub wyrobami powstającymi na jego bazie. Ekologiczne i efektywne są zwłaszcza produkty pochodzące od sprawdzonych producentów, takie jak choćby pellet Barlinek. Przekonajmy się, czym charakteryzuje się ten opał i zobaczmy, czym kierować się przy jego wyborze.

Co warto wiedzieć o pellecie drzewnym?

Pellet drzewny jest produkowany ze specjalnie na ten cel uprawianych roślin energetycznych, takich jak wierzba bądź topola, a także materiału pozyskiwanego z plantacji leśnych lub pozostałości po różnych procesach obróbki drewna od tartaków po zakłady wytwarzające meble czy deskę podłogową. Granulki pelletu powstają z rozdrobnionego drewna, które jest poddawane działaniu wysokiej temperatury tworzonej dzięki parze wodnej, co pozwala na aktywowanie znajdujących się w surowcu lignin, które za sprawą odpowiedniego nacisku spajają surowiec w wałeczki cięte na krótsze fragmenty. Najważniejszą zaletą pelletu jest jego wysoka kaloryczność, zerowy bilans, jeżeli chodzi o emisję dwutlenku węgla oraz łatwość stosowania, osiągana dzięki używaniu kotłów z zasobnikami i podajnikami. Plusem pelletu jest też doskonała dostępność oraz przystępna cena.

Czym kierować się przy wyborze pelletu?

Dobry jakościowo pellet powstaje z właściwie przygotowanego surowca, który będzie wolny od zanieczyszczeń i pozwoli na zapewnienie sporej dawki energii. Dobrą wskazówką mogą się okazać posiadane przez danego producenta certyfikaty potwierdzające jakość wyrobu. Warto też pamiętać, że kupowany pellet powinien być prawidłowo magazynowany, by nie uległ zawilgotnieniu ani nie został pokruszony.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło