Łaty i kontrłaty jako ważne elementy konstrukcji dachu

Sewd Aktualności 0 184
Łaty i kontrłaty jako ważne elementy konstrukcji dachu

Dach to jeden z ważniejszych elementów budynku, chroniący przed opadami atmosferycznymi, wiatrem, utratą ciepła oraz dobiegającym z zewnątrz hałasem. Częścią, której poświęca się zwykle najwięcej uwagi, jest pokrycie dachowe. Warto jednak pamiętać, że równie istotna okaże się więźba dachowa, będąca konstrukcją nośną oraz system łat i kontrłat, które pozwalają na przymocowanie wielu typów pokryć. Są one o tyle istotne, że od użytego do ich przygotowania materiału oraz jego właściwego rozmieszczenia i mocowania zależy nierzadko trwałość całej struktury. Łaty i kontrłaty sosnowe w Gorzowie Wielkopolskim można znaleźć m.in. w ofercie firmy SEWD. Przyjrzyjmy się im bliżej i sprawdźmy, jakie mają znaczenie dla własności użytkowych dachu.

Jaką funkcję pełnią łaty i kontrłaty?

Łaty i kontrłaty są używane do montażu tzw. pokryć profilowanych, czyli dachówek ceramicznych lub cementowych, a także różnych typów blachy dachowej – blachodachówki, blachodachówki modułowej czy blachy trapezowej. Kontrłaty to elementy, które są mocowane do krokwi. Instaluje się je wzdłuż spadku, na folii paroprzepuszczalnej i hydroizolacyjnej. Stanowią ruszt do mocowania łat, a więc elementów rozmieszczanych w poprzek spadku, do których przytwierdza się pokrycie dachowe. W zależności od jego rodzaju używa się do tego gwoździ, wkrętów farmerskich lub zwykłych, a przy dachówkach specjalnych spinek. Jeśli dach ma niewielkie nachylenie albo skomplikowany kształt, łaty i kontrłaty przytwierdza się na sztywnym deskowaniu wykonanym z płyty OSB.

Poza rolą bazy do mocowania pokrycia łaty i kontrłaty tworzą też między pokryciem a folią dachową przestrzeń, pozwalającą na efektywną wentylację połaci, zapobiegając gromadzeniu się wilgoci, która przedostaje się przez paroizolację lub skrapla na pokryciu.

Z czego powstają kontrłaty i łaty?

Łaty i kontrłaty wykonywane są zwykle z drewna iglastego – najlepiej sosnowego Jest ono suszone komorowo i impregnowane ciśnieniowo. Zapobiega to porażeniu przez grzyby i pleśnie, a także ogranicza ryzyko zapłonu w razie pożaru.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło