Materiały opałowe – brykiet czy pellet, co się bardziej opłaca?

Sewd Aktualności 0 264
Materiały opałowe – brykiet czy pellet, co się bardziej opłaca?

Urządzenia grzewcze spalające paliwa stałe należą do rozwiązań służących do wytwarzania ciepła i przygotowywania ciepłej wody użytkowej wybieranych najchętniej przez właścicieli domów jednorodzinnych. Szczególnym uznanie cieszą się wśród nich te kotły, piece i kominki, które dają możliwość korzystania z pelletu drzewnego lub brykietów. Przekonajmy się, jakie są zalety tych materiałów opałowych i sprawdźmy, które z nich okażą się lepsze.

Czym charakteryzują się brykiety i pellet drzewny?

Brykiety i pellet drzewny powstają z podobnego surowca, którym są mocno rozdrobnione kawałki drewna. Mogą to być wióry lub trociny pozostające po obróbce prowadzonej w tartakach, stolarniach lub zakładach meblarskich, a także drewno specjalnie przeznaczone do wytwarzania materiałów opałowych. Zarówno pellet, jak i brykiety są produkowane przez rozgrzanie drewna, co pozwala na uwolnienie z niego naturalnych lignin działających jako spoiwo, jak również zastosowanie podwyższonego ciśnienia i sprasowanie używanego materiału. W przypadku pelletu mają one postać wałeczków ciętych na mniejsze kawałki, a przy brykiecie formę sześciennych kostek. Pellet i brykiety uzyskują podobną kaloryczność, ponieważ jest ona uzależniona od rodzaju materiału – np. gatunku użytego drewna – a nie od postaci, w jakiej będzie on spalany.

Lepiej wybrać brykiet czy pellet?

Brykiet drzewny może być spalany w kotłach centralnego ogrzewania, w których opał jest wkładany ręcznie. Używa się go także powszechnie w kominkach, gdzie zastępuje szczapy z dobrze wysuszonego drewna. Nadaje się również znakomicie do zastosowania w piecach wolnostojących typu koza. Pellet może być natomiast użyty w kotłach centralnego ogrzewania wyposażonych w zbiornik opału i podajnik ze względu na rozmiary i kształt granulek. W wielu przypadkach można go wykorzystywać także w piecach wolnostojących, które są specjalnie przystosowane do takiego opału. Użytkownik zwykle nie ma więc możliwości wyboru jednego lub drugiego rodzaju paliwa, będąc zmuszonym do używania drewna w postaci, jaką przewidział konstruktor zakupionego urządzenia grzewczego.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło