Tarcica jako wiodący surowiec w branży drzewnej

Sewd Aktualności 0 532
Tarcica jako wiodący surowiec w branży drzewnej

Tarcica to jeden z najchętniej używanych, wiodących  materiałów w branży drzewnej. Służy jako podstawowy surowiec w pracach stolarskich i meblarskich. Wykorzystuje się ją także do produkcji okien, drzwi, podłóg, w tym deski tarasowej. Przeczytaj, gdzie jeszcze może być stosowana.

Jak wygląda pozyskanie tarcicy?

Zanim surowiec, jakim jest drewno, będzie się nadawał do produkcji mebli czy stolarki, bądź stanie się materiałem budowlanym, musi zostać poddany odpowiedniej obróbce. Sytuacja z tarcicą, która jest produktem drzewnym, wygląda analogicznie. Możesz ją otrzymać podczas wzdłużnego piłowania kłody, tj. drewna okrągłego, przy użyciu specjalistycznego sprzętu - traka.  Wskutek tego procesu powstają mniejsze elementy, w tym tarcica, która dzieli się na:

- obrzynaną, gdzie wszystkie krawędzie są płaskie i obrobione,

- nieobrzynaną, wyróżniającą się obrobionymi tylko dwoma płaszczyznami równoległymi. Z kolei krawędzie boczne nie zostają poddane obróbce. Ten typ tarcicy pozyskasz po jednokrotnym przepiłowania drewna na traku.

Do czego najczęściej wykorzystuje się tarcicę?

Tarcica znajduje szerokie spektrum zastosowań. Świetnie sprawdza się w roli deski tarasowej czy podbicia dachowego. Służy jako doskonały materiał w przemyśle drzewnym oraz podczas przedsięwzięć budowlanych. Charakteryzuje się niesamowitymi właściwościami termicznymi, dzięki czemu jest odporna na działanie wysokich temperatur. Nie wysycha pod ich wpływem. Staje się za to dużo mocniejsza. Wszystko to sprawia, że fenomenalnie nadaje się na różnego rodzaju, elementy konstrukcyjne o znacznej wytrzymałości.

Tarcica jest wykorzystywana w pracach meblowych i przemyśle podłogowym. Służy także jako niezastąpiony materiał przy produkcji stolarki okiennej czy niepowtarzalnych elementów dekoracyjnych.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło